• O programie

        •  

           

               

           

              "SzPZ" to program ogólnopolski realizowany w szkołach od 1991 roku. Polega na tworzeniu sieci szkół promujących zdrowie na różnych poziomach. Działania związane z rozwijaniem i upowszechnianiem idei Szkoły Promującej Zdrowie odbywają się we współpracy i wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

          Podstawą koncepcji SZPZ są założenia promocji zdrowia, zgodnie z którymi:

          ·         Zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiu, we wszystkich siedliskach, w których żyją, uczą się, pracują, wypoczywają, bawią się; jednym z siedlisk jest szkoła i jej społeczność – nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i ich rodzice;

          ·         Niezbędne są dwa wzajemne powiązane rodzaje działań:

          - działania indywidualne ludzi, którzy starają się, aby ich styl życia był prozdrowotny,

          - działania wspólne społeczności, która tworzy sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne i społeczne

          ·         Warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo, zaangażowanie jak największej liczby członków danej społeczności; programy promocji zdrowia są wdrażane „z ludźmi” a nie „dla ludzi”, w szkole niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników, uczniów (rzeczywiste a nie pozorne) i współpraca z rodzicami uczniów.

          Przyjęto, że promocja zdrowia w szkole to wszelkie działania podejmowane w celu ochrony i poprawy zdrowia wszystkich członków społeczności szkolnej. Istotą SzPZ jest całościowe podejście do promocji zdrowia w szkole czyli:

          • ü  Zdrowie uwzględnione jest w polityce i koncepcji szkoły
          • ü  Środowisko społeczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu
          • ü  Środowisko fizyczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu
          • ü  Rozwija się umiejętność dbałości o zdrowie i kompetencji do działania
          • ü  Tworzone są związki społeczne
          • ü  Istnieje współpraca z pracownikami medycznymi

                       Upowszechnianie edukacji dla zdrowia odbywa się w oparciu o cztery standardy, według których zostały opisane cele i procedury ich osiągania w zakresie promowania zdrowia:

          1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
          2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
          3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.