• "Jesień jest piękna"

• 07.11.2022 08:43
        • Projekt edukacyjny zrealizowany w grupie przedszkolnej 5 - 6-latków "Motylki" z wykorzystaniem urządzeń zakupionych w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.
        • Cele ogóle naszego projektu:

- budzenie zaciekawienia otaczającą przyrodą,

- rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi jesienią,

- tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy ekspresji,

- rozwijanie kreatywności i wyobraźni,

- przybliżenie dzieciom świata przyrody poprzez obserwację i badanie środowiska,
          - obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie tych zmian z aktualną porą roku,
          - stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,

- doskonalenie pamięci, spostrzegawczości,

- kształcenie logicznego myślenia.

Cele  szczegółowe:

Dziecko :

- potrafi określić cechy charakterystyczne dla pory roku – jesieni,
          - obserwuje zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie,
          - potrafi nazwać poszczególne dary jesieni i określić skąd pochodzą (z
          ogrodu, z lasu, itp.),
          - gromadzi skarby/dary jesieni,
          - wykonuje grupową pracę plastyczną/techniczną związaną z jesienią z wykorzystaniem darów jesieni,

- samodzielnie wykonuje wiatraczek, aby obserwować siłę i kierunek wiatru

- odczuwa piękno jesiennego krajobrazu,

- czerpie radość z możliwości korzystania z nowoczesnej technologii oglądając przyrodę w okularach Googie VR.

PLAN ZAJĘĆ   REALIZOWANYCH W PROJEKCIE

1. Wycieczka  podczas , której dzieci obserwowały oznaki jesieni , rozpoznawały napotkane drzewa  i  je  nazywały. Zbierały w bukiety jesienne kolorowe liście oraz inne dary jesieni ,z którymi wróciły do przedszkola.

2. Dzieci nauczyły się wiersza pt. „Dary Pani Jesieni „ i po wykonaniu wianków z zebranych liści recytowały wspólnie.

3. Dzieci oglądał prace malarskie przedstawiające „Jesienne krajobrazy oraz oglądały „Jesień w górach w okularach Google VR.

4. Kolejnym zadaniem było przedstawienie piękna jesiennych drzew w formie plastycznej  . Do wykonania tego zadania potrzebna była cała sala . Przedszkolaki zwinęły dywan i zadanie wykonały po mistrzowsku.

5. Następne zadanie wymagało sprawnych paluszków .Z pomocą pań dzieci sobie poradziły i mogły iść obserwować siłę i kierunek wiatru .  Po zabawie  z wiatraczkami każde dziecko zabrało wiatraczek do domu.

6. Do uzmysłowienia dzieciom piękna przyrody wykorzystaliśmy składankę    10-cio elementową  „Las jesienią”.

7.  Podsumowaniem całomiesięcznej pracy  jest praca zbiorowa, w której dzieci wykorzystały zebrane dary jesieni.