KOMUNIKAT
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
z dnia 27 sierpnia 2021 r.
o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”
Na podstawie art. 90w ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 oraz z 2021 r. poz. 4 i 1237) ustanawia się z dniem 27 sierpnia 2021 r. przedsięwzięcie pod nazwą „Poznaj Polskę”, zwany dalej „przedsięwzięciem”.
I. Przedmiot przedsięwzięcia
- Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży, zwanych dalej „wnioskodawcami”, w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
- Wsparcie finansowe ze środków Ministra Edukacji i Nauki, zwanego dalej „Ministrem”, na realizację zadania, zwanego dalej „zadaniem”, obejmującego przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra, zwanymi dalej „priorytetowymi obszarami edukacyjnymi”, jest przyznawane wnioskodawcy w formie dotacji celowej na podstawie umowy zawartej zgodnie z art. 150 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305) lub porozumienia – w przypadku wnioskodawcy będącego jednostką samorządu terytorialnego.
- Minister wskazuje priorytetowe obszary edukacyjne dla przedsięwzięcia w każdym roku jego realizacji.
- Wzór umowy i porozumienia o udzielenie dotacji celowej, o których mowa w ust. 2, stanowią odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do niniejszego komunikatu.
- Priorytetowe obszary edukacyjne oraz wysokość środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia w danym roku, Minister ogłasza odrębnym komunikatem w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej.
- Przedsięwzięcie obejmuje dofinansowanie wycieczek szkolnych, o których mowa w ust. 2, dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, realizowanych w trzech grupach wiekowych:
a) klasy I-III w szkołach podstawowych,
b) klasy IV-VIII w szkołach podstawowych,
c) szkoły ponadpodstawowe.
II. Podmioty uprawnione do udziału w przedsięwzięciu
- Do udziału w przedsięwzięciu są uprawnione następujące organy prowadzące publiczne i niepubliczne: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia) dla dzieci i młodzieży, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, zwane dalej „szkołami”:
1) jednostki samorządu terytorialnego;
2) osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego;
3) osoby fizyczne.
- Przedsięwzięcie nie obejmuje szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych..
III. Warunki udziału w przedsięwzięciu
- Warunkiem udziału w przedsięwzięciu jest złożenie przez wnioskodawcę wypełnionego formularza ogólnego wniosku o dofinansowanie wycieczki zwanego dalej „formularzem ogólnym” oraz wniosku o dofinansowanie wycieczki, zgodnie z warunkami niniejszego komunikatu.
- Wnioskodawca może złożyć dla każdej szkoły, której jest organem prowadzącym szkołę:
- dla szkoły podstawowej:
- maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki – szkoły do 100 uczniów (jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki dla klas I-III, jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki dla klas IV-VIII);
- maksymalnie cztery wnioski o dofinansowanie wycieczki – szkoły od 101 do 200 uczniów (dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki dla klas I-III, dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki dla klas IV-VIII);
- maksymalnie sześć wniosków o dofinansowanie wycieczki – szkoły powyżej 200 uczniów (trzy wnioski o dofinansowanie wycieczki dla klas I-III, trzy wnioski o dofinansowanie wycieczki dla klas IV-VIII);
- dla szkoły ponadpodstawowej:
- jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki dla szkoły do 100 uczniów;
- maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki dla szkoły od 101 do 200 uczniów;
- maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie wycieczki dla szkoły powyżej 200 uczniów;
- w przypadku zespołu szkół - maksymalnie sześć wniosków o dofinansowanie wycieczki dla szkoły podstawowej oraz maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie wycieczki dla każdej szkoły ponadpodstawowej, wchodzących w skład zespołu z uwzględnieniem założeń wskazanych w ppkt 1 i 2.
- We wniosku o dofinansowanie wycieczki wnioskodawca musi wskazać w ramach organizowanej w trakcie roku szkolnego wycieczki:
- jednodniowej – co najmniej dwa punkty edukacyjne,
- dwudniowej – co najmniej cztery punkty edukacyjne,
- trzydniowej – co najmniej sześć punktów edukacyjnych.
- Wycieczka może zostać zorganizowana pod warunkiem udziału co najmniej 10 uczniów
4a. Wnioskodawca może powierzyć organizację wycieczki podmiotowi zewnętrznemu.
- Punkty edukacyjne, o których mowa w ust. 3, to miejsca, które warto zwiedzić/ zobaczyć, dotyczące priorytetowych obszarów edukacyjnych wskazanych przez Ministra. Lista punktów edukacyjnych do wyboru dostępna jest przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie wycieczki w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w części IV ust. 5.
- Za początek realizacji zadania przyjmuje się datę zawarcia odpowiednio umowy lub porozumienia o udzielenie dotacji celowej.
Realizacja zadania w 2022 r.:
1) w przypadku roku szkolnego 2021/2022 – trwa do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, nie później niż do dnia 24 czerwca 2022 r.;
2) w przypadku roku szkolnego 2022/2023 – trwa nie później niż do dnia 15 grudnia 2022 r.
- Zadanie może być dofinansowane w wysokości do 80 % poniesionych kosztów, a kwota dofinansowania nie może przekroczyć:
- w przypadku wycieczki jednodniowej - kwoty do 5 000 zł;
- w przypadku wycieczki dwudniowej – kwoty do 10 000 zł;
b) w przypadku wycieczki trzydniowej - kwoty do 15 000 zł.
- Dotacja celowa na realizację zadania może zostać udzielona pod warunkiem zapewnienia przez Wnioskodawcę wkładu własnego o łącznej wysokości co najmniej 20 % całkowitego kosztu zadania.
- Do wkładu własnego o którym mowa w ust. 8 zalicza się :
- wkład finansowy zapewniony przez organ prowadzący lub wpłaty rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wycieczce,
- wkład niefinansowy.
- Dopuszcza się wniesienie zarówno wkładu finansowego i niefinansowego, o którym mowa w ust. 9 .
- Wniosek nie może obejmować działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa.
- Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów realizacji zadania, w tym:
- koszty przejazdu,
- bilety wstępu,
- usługa przewodnicka,
- zakwaterowanie,
- wyżywienie,
- ubezpieczenie uczestników wyjazdu.
- Łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia nie może przekroczyć kwoty 150 zł na dobę.
- W ramach przyznanej dotacji mogą być finansowane koszty bezpośrednio związane z realizacją wycieczki szkolnej, przy czym muszą one spełniać łącznie następujące warunki:
- zostały faktycznie poniesione, w terminie określonym w umowie lub porozumieniu jako termin realizacji zadania;
- są niezbędne do realizacji zadania i osiągnięcia jego rezultatów;
- są powiązane z działaniami określonymi we wniosku;
- są identyfikowalne i weryfikowalne, w szczególności zarejestrowane w wyodrębnionej ewidencji księgowej i dokumentacji finansowo-księgowej organu prowadzącego szkołę i opisywanej zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz.217, z późn. zm.).
- W ramach przedsięwzięcia nie mogą być finansowane:
- koszty pośrednie;
- koszty zakupu środków trwałych;
- wynagrodzenia wraz z pochodnymi, nagrody, premie i dodatkowe uposażenie pracowników, w tym nauczycieli;
- koszty badań pracowników, w tym nauczycieli;
- podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości, w której może on zostać odzyskany na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.);
- odsetki karne, mandaty, kary, kwoty dłużne, itp.
- W ramach przedsięwzięcia dopuszcza się finansowanie kosztów operacji bankowych związanych z wydatkami poniesionymi na realizację zadania.
- Koszty, o których mowa w ust. 16 mogą zostać pokryte w wyłącznie z finansowego wkładu własnego wnioskodawcy.
IV. Zgłoszenia do udziału w przedsięwzięciu
- Dyrektor szkoły występuje do organu prowadzącego szkołę, o którym mowa w części II ust. 1, dalej jako „organ prowadzący”, z wnioskiem o udział w przedsięwzięciu, dalej jako „wniosek dyrektora szkoły”. Wzór wniosku dyrektora szkoły stanowi załącznik nr 3 do niniejszego komunikatu.
- Wniosek dyrektora szkoły, opatrzony podpisem dyrektora szkoły, może być złożony w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP. Wniosek w formie elektronicznej jest podpisywany przez dyrektora szkoły kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
- Organ prowadzący weryfikuje wniosek dyrektora szkoły pod względem kompletności zawartych w nim danych oraz zgodności z warunkami udziału w przedsięwzięciu określonymi w części III.
- Wniosek dyrektora szkoły, w którym organ prowadzący stwierdzi uchybienia formalne zwracany jest dyrektorowi szkoły do korekty, z możliwością ponownego złożenia.
- Organ prowadzący składa wypełniony formularz ogólny za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wskazanego przez Ministra, dostępnego na stronie internetowej pod adresem: https://strefa.ksdo.gov.pl, dalej jako “system teleinformatyczny”. Wzór formularza ogólnego dostępny jest w systemie teleinformatycznym pod ww. adresem.
- W przypadku wnioskodawcy, o którym mowa w części II ust. 1 pkt 2 i 3 formularz ogólny, o którym mowa w ust. 5 oraz wniosek lub wnioski o dofinansowanie wycieczki, o którym mowa w ust. 19 składany jest przez dyrektora szkoły lub inną osobę upoważnioną przez organ prowadzący tą szkołę.
- Osoba, o której mowa w ust. 6 składa w systemie teleinformatycznym oświadczenie, że została upoważniona przez organ prowadzący szkołę, której dotyczy wniosek o dofinansowanie wycieczki, do złożenia formularza ogólnego i wniosku oraz składania oświadczeń woli w imieniu organu prowadzącego szkołę. Do oświadczenia załącza stosowne pełnomocnictwo.
- Formularz ogólny zawiera:
- dane wnioskodawcy (nazwę organu prowadzącego, adres, województwo, powiat, gmina),
- dane do umowy/porozumienia (nr KRS- jeśli dotyczy, nr NIP, nr Regon, imię i nazwisko osoby reprezentującej organ prowadzący, załącznik z pełnomocnictwem do podpisania umowy/porozumienia w formie wskazanej w części IV ust. 31 zdanie drugie),
- dane osoby do kontaktu (imię i nazwisko, numer telefonu, adres poczty elektronicznej),
- dane do przelewu (nazwę banku, numer rachunku bankowego).
- Wraz z formularzem ogólnym wnioskodawca zobowiązany jest złożyć oświadczenie, że:
- przyznane środki finansowe nie będą stanowiły dla wnioskodawcy pomocy państwa zgodnie z art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.);
- zadanie nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
- informacje zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym;
- wnioskodawca wyraża zgodę na przesyłanie korespondencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344);
- wnioskodawca zapewni wkład własny o łącznej wysokości co najmniej 20 % całkowitego kosztu zadania.
- W przypadku gdy wnioskodawcą jest organ prowadzący, o którym mowa w części II ust. 1 pkt 2 i 3 do formularza ogólnego dołącza się również oświadczenia, że wnioskodawca:
- nie zalega z wpłatami z tytułu należności podatkowych;
- nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
- Formularz ogólny składa osoba upoważniona do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
- W przypadku wysłania formularza ogólnego przez osobę upoważnioną przez kierownika wnioskodawcy, do formularza ogólnego dołącza się stosowne upoważnienie.
- Sprawdzenie, czy operacja wysłania formularza ogólnego zakończyła się poprawnie jest obowiązkiem wnioskodawcy.
- uchylony.
- uchylony.
- uchylony.
- uchylony.
- Wraz z uzupełnionym formularzem ogólnym wnioskodawca składa w systemie teleinformatycznym wniosek lub wnioski o dofinansowanie wycieczki, wypełnione zgodnie z postanowieniami części III ust. 1 i 2 oraz wnioskiem dyrektora szkoły zweryfikowanym zgodnie z postanowieniami ust. 3.
- Wzór wniosku o dofinansowanie wycieczki dostępny jest w systemie teleinformatycznym.
- Wniosek o dofinansowanie wycieczki zawiera:
- RSPO szkoły,
- kategorię wiekową uczniów uczestników wycieczki – zgodnie z postanowieniami część I ust. 6,
- czas trwania wycieczki,
- wybór punktów edukacyjnych dokonany zgodnie z postanowieniami części III ust. 3,
- przewidywaną liczbę uczestników (uczniów),
- przewidywaną liczbę opiekunów,
- całkowity koszt wycieczki,
- wnioskowaną kwotę dofinansowania ze środków MEiN,
- wysokość wkładu własnego,
- paragraf klasyfikacji budżetowej, odpowiedni do formy organizacyjnej wnioskodawcy wraz z ewentualnym podziałem na zadania gminne i powiatowe
- uchylony.
- Wniosek o dofinansowanie wycieczki podlega ocenie formalnej, tj. weryfikacji prawidłowości i kompletności danych w nim zawartych oraz zgodności z postanowieniami części III.
- Sprawdzenie, czy operacja wysłania wniosku o dofinansowanie wycieczki zakończyła się poprawnie, jest obowiązkiem wnioskodawcy.
- Prawidłowo wypełniony i złożony wniosek o dofinansowanie wycieczki otrzymuje w systemie teleinformatycznym status „zaakceptowany”. Wnioskodawca ma możliwość edycji danych w formularzu ogólnym do momentu, gdy wniosek o dofinansowanie wycieczki otrzyma status „dofinasowany”.
- Co najmniej raz na 14 dni ministerstwo sporządza listę wniosków rekomendowanych do dofinansowania.
- Wnioski o dofinansowanie wycieczki niewłaściwie sporządzone lub zawierające braki formalne pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się wnioskodawcę za pomocą systemu teleinformatycznego.
- Decyzję w sprawie przyznania dofinansowania podejmuje Minister do wysokości środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia w danym roku określonych w komunikacie, o którym mowa w części I ust. 5.
- O kolejności rozpatrzenia wniosków o dofinansowanie wycieczki decyduje data wpływu w systemie teleinformatycznym prawidłowo wypełnionego wniosku o dofinansowanie wycieczki.
- Informację dotyczącą środków finansowych przyznanych w ramach przedsięwzięcia obejmującą nazwy podmiotów, które otrzymały środki finansowe oraz wysokość przyznanych środków finansowych Minister udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej.
- Nie przewiduje się możliwości wnoszenia odwołania od decyzji, o której mowa w ust. 27.
30a. Wnioskodawca generuje z systemu teleinformatycznego uzupełnioną umowę lub porozumienie. Umowy i porozumienia będą gotowe do wygenerowania po zmianie statusu wniosku o dofinansowanie na „dofinasowany”.
- Wnioskodawca w terminie 30 dni od dnia przekazania informacji, o której mowa w ust. 29, przekazuje za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Ministra umowę albo porozumienie, stosownie do postanowień części I ust. 2, uzupełnione zgodnie z zakwalifikowanymi do dofinansowania wnioskami o dofinansowanie wycieczki, wraz z załącznikami, podpisane przez kierownika wnioskodawcy albo osobę przez niego upoważnioną podpisem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Umowa i porozumienie, o których mowa w zdaniu poprzednim, wymagają pod rygorem nieważności zachowania formy elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo dokumentowej z podpisem zaufanym.
- Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 31, uznaje się za rezygnację z zawarcia odpowiednio umowy albo porozumienia i z przyznanych środków finansowych.
- W terminie 30 dni od daty zakończenia realizacji zadania, wnioskodawca składa sprawozdanie według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszego komunikatu za pomocą systemu teleinformatycznego. Składając sprawozdanie wnioskodawca zatwierdza pod względem formalnym, rzeczowym i finansowym sprawozdanie dyrektora szkoły, o którym mowa w ust. 34.
- Złożenie sprawozdania, o którym mowa w ust. 33 poprzedzone jest złożeniem do wnioskodawcy sprawozdania przez dyrektora szkoły według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 niniejszego komunikatu. Sprawozdanie dyrektora szkoły może być złożone w sposób określony w ust. 2.
- Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 33 składa się za pośrednictwem:
1) elektronicznej skrzynki podawczej Ministra, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego przez kierownika wnioskodawcy albo osobę przez niego upoważnioną kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym – decyduje data otrzymania urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP) albo;
2) uchylony.
- uchylony.
- Niewykorzystane środki wnioskodawca zwraca w terminie do 15 dni od dnia zakończenia realizacji zadania określonego w umowie lub porozumieniu.
V. Terminy przedsięwzięcia
- Przyjmowanie wniosków organów prowadzących (formularz ogólny) rozpoczyna się z dniem 6 września 2021 r. i jest prowadzone w trybie ciągłym do dnia 30 września 2021 r. lub do wyczerpania środków finansowych. Decyduje data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki.
- W przypadku niewyczerpania środków, o których mowa w ust. 1, do dnia 30 września 2021 r., Minister może przedłużyć termin naboru wniosków.
- O przedłużeniu terminu naboru wniosków oraz o zakończeniu przyjmowania wniosków w danym roku z uwagi na wyczerpanie środków finansowych, Minister informuje na swojej stronie podmiotowej.
- Termin rozpoczęcia i zakończenia naboru wniosków w kolejnych latach Minister ogłasza odrębnym komunikatem w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej.
MINISTER EDUKACJI I NAUKI
PRZEMYSŁAW CZARNEK