• Wycieczki w roku szkolnym 2023/2024

1. Wycieczka do Gdańska klas 5 - 8

8 listopada klasy 5-8 wybrały się na wycieczkę do Gdańska, która była dofinansowana  z rządowego programu "Poznaj Polskę". Uczniowie zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, w którym poznali historię przemian społeczno-politycznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce, a wszystko to zostało opowiedziane w bardzo przystępny i ciekawy sposób przez panią przewodnik. Największą frajdę sprawiło uczniom wypróbowanie suwnicy dźwigowej, wózka akumulatorowego i ciężarówki milicyjnej.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie najpierw zjedli obiad w restauracji Vidokova, a po posiłku wzięli udział w warsztatach "Kryptologia w służbie Rzeczpospolitej". Po zapoznaniu się z działaniem niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz innymi sposobami kodowania wiadomości, musieli zmierzyć się z szachownicą Polibiusza,  w której szyfr został dodatkowo skomplikowany przez wprowadzenie słowa-klucza. Podobnie jak w ECS-ie tak i w Mueum największe wrażenie wywarły wielkogabarytowe eksponaty jak torpeda do U-Boota i czołgi: amerykański Sherman i sowiecki T-34/85.