• Historia szkoły

• Szkoła w Gostkowie funkcjonowała jeszcze przed II wojną światową. Była to jednak szkoła niemiecka, gdyż nasza miejscowość (ówczesny Gustkow) leżała już poza przebiegającą niedaleko granicą. Zachowały się z tamtego okresu zdjęcia  budynku szkolnego z 1930 roku oraz uczniów na dziedzińcu przed szkołą z 1937 roku.

Po wojnie w murach niemieckiej szkoły powstała polska placówka, a jej pierwszym i jedynym nauczycielem został Jan Wojak. Obejmując szkołę zastał ją poważnie zdewastowaną wewnętrznie, gdyż odchodzące wojska hitlerowskie, które stacjonowały w pomieszczeniach szkolnych, zdemolowały centralne ogrzewanie, wodociągi i kanalizację. Inwentarz szkolny, jak ławki, stoły, szafy zostały ze szkoły usunięte i częściowo zniszczone oraz rozkradzione.

1 września 1945 roku naukę rozpoczęło 24 uczniów, którzy realizowali program czterech pierwszych klas siedmioletniej szkoły podstawowej. Następny rok szkolny nie przyniósł żadnych istotnych zmian oprócz stałego wzrostu liczby dzieci, co wynikało głównie z ruchów osiedleńczych. W czerwcu 1947 roku było już 48 uczniów, a w kolejnym roku szkolnym  78. Wtedy władze oświatowe skierowały do Gostkowa drugiego nauczyciela  Zdzisława Grochowskiego, który ukończył półroczny kurs nauczycielski. Dalszy napływ uczniów w 1948 roku spowodował utworzenie sześciu oddziałów i konieczność zatrudnienia trzeciego nauczyciela. Była to Barbara Kosińska, która rozpoczęła pracę po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Bytowie.

Nowy rok szkolny 1948/49 przynosi poważne zmiany. Jan Wojak awansuje na Inspektora Szkolnego powiatu bytowskiego, nowym kierownikiem szkoły zostaje Zenon Thrun z Gdańska, a jedną z czterech sal lekcyjnych zajmuje Publiczne Przedszkole, do którego uczęszcza 21 dzieci. Budynek szkolny jest ciagle w bardzo złym stanie, wymagającym całkowitego remontu. W piśmie do władz oświatowych 20 maja 1949 roku kierownik Z.Thrun domagał się m.in. uruchomienia kanalizacji, centralnego ogrzewania, remontu klas i włączenia elektryczności.

Trudne warunki bytowe były powodem częstych zmian kadrowych. We wrześniu 1949 r. nowym kierownikiem został Zdzisław Kozłowski, który jednak już w następnym roku wraz z pozostałymi nauczycielami odszedł do innych szkół. Jego miejsce zajął Stanisław Senko, z którym przybyło dwóch nowych nauczycieli.

W 1950 roku w szkole utworzono siódmą klasę, ale ze względu na odejście jednego z nauczycieli do wojska, uczniowie z Gostkowa kończyli tę klasę w Bytowie. Dopiero w roku 1952/53, kiedy to do pracy w Gostkowie zgłosiły się dwie młode nauczycielki Zofia Miszczyszyn i Eugenia Olik, liczba nauczycieli stała się wystarczająca. Kolejne dwa lata to dalsze zmiany kadrowe. W 1953 r. nowym kierownikiem zostaje Leonard Sabiniarz, by w 1955 r. ustąpić miejsca Władysławowi Łąckiemu, który został zatrudniony wraz z żoną Anielą. W sumie pracowało wówczas czworo nauczycieli.

Władysław Łącki to pierwszy kierownik, który osiadł w Gostkowie na dłużej, prowadząc szkołę przez 27 lat, aż do odejścia na emeryturę. Jego następcą  nazywanym już wtedy dyrektorem szkoły  został w 1982 r. nauczyciel języka rosyjskiego Piotr Zahoroda. Szkoła liczyła już wówczas około 200 uczniów uczących się w 8 oddziałach. Pracowało wtedy 9 nauczycieli. Piotr Zahoroda sprawował funkcję dyrektora przez 4 lata. Na kolejne dwa został nim Roman Zaborowski, by po odejściu do pracy w charakterze wizytatora oświaty w 1988 r. przekazać szkołę Jerzemu Wiczkowi.

Jerzy Wiczk pełnił funkcję dyrektora szkoły przez 19 lat, po odejściu na emeryturę w 2007 roku objęła tę funkcję Łucja Hinc.