• Patron szkoły

•

Szkoła nasza nosi imię Józefa Wybickiego. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 25 listopada 1988 roku. Józef Wybicki znany jest przede wszystkim jako twórca Pieśni Legionów naszego hymnu narodowego. Był on wybitnym humanistą epoki Oświecenia, działaczem politycznym i społecznym, współorganizatorem życia polskiego na emigracji po trzecim rozbiorze Polski szlacheckiej, bojownikiem o niepodległość Polski na przełomie XVIII i XIX wieku, posłem, senatorem, dyplomatą, prawnikiem, ekonomistą, geografem, pedagogiem, publicystą, prozaikiem, poetą, a nawet pisarzem dramatycznym. Ten uzdolniony organizator i działacz oraz oddany bez reszty krajowi patriota, przez całe swe długie życie angażował się z powodzeniem w sprawy narodu polskiego. Autor nieśmiertelnego Mazurka Dąbrowskiego urodził się 29 września 1747 r. w Będominie pod Kościerzyną. Zmarł 10 marca 1822 r. w swoim dworku w Manieczkach w Wielkopolsce. Pochowany został w Brodnicy koło Śremu. W 1923 r. przeniesiono jego prochy do sarkofagu w kościele pw. Wojciecha w bliskim Jego sercu Poznaniu.
          Na pamiątkę nadania szkole imienia Józefa Wybickiego każdego roku w dniu 25 listopada obchodzimy Święto Szkoły. Jest to dzień bez lekcji, w którym odbywa się tradycyjny turniej klas pod hasłem Wielka Draka o Lizaka. Czasem w ramach obchodów święta Szkoły urządzana jest jednodniowa wycieczka do Będomina, gdzie w dawnym dworku rodzinnym Wybickich znajduje się obecnie Muzeum Hymnu Narodowego