• Uroczystość z okazji DNIA ŻYCZLIWOŚCI

          • 28.11 w naszej szkole odbył się apel z okazji dnia życzliwości. Przedszkolaki z grupy "Biedronek" z wychowawczynią Karoliną Kluk zaprezentowały wierszyki, w których przypomniały, że bycie miłym i uczynnym nic nie kosztuje, ale dzięki temu stajemy sie bogatsi. Dziewczęta z klasy 6 natomiast wraz z panią bibliotekarką Agnieszką Bukowską przygotowały przedstawienie pacynkowe, w którym tygrys był niemiły dla swoich przyjaciół, jednak zrozumiał, że może ich stracic przez swoje fochy i szybko się zreflektował.

            Po części artystycznej odbyło się wrecznie medali dla najżyczliwszych z naszej szkoły:

            - Najżyczliwszy nauczyciel - Anna Chomacka

            Najżyczliwszy pracownik szkoły - Zdzisław Meger

            Najżyczliwszy uczeń klasy:

            * I - Aleksander Nazarko

            * II - Nikodem Jandernal

            * III - Olaf Mański

            * IV - Zuzanna Glapińska

            * V - Maja Główczewska

            * VI - Anna Nowicka

            * VII - Nikola Kaczmarzyk

            * VIII - Zuzanna Banasiak 

            Gratulujemy!

          • Spektakl "Świat fantazy" w bytowskim BCK-u

          • We wtorkowy poranek (21.11.2023 r) uczniowie klas V i VI pojechali na spektakl oparty na fabule lektury "Hobbit".

             Ta historia, to nie tylko piękna bajka o smoku, elfach i krasnoludkach, to również rzecz o przyjaźni, odwadze i poświęceniu, ale przede wszystkim to klasyczna opowieść “drogi”, jak w wielu znanych i lubianych dziełach literackich.

            Młody i niedoświadczony bohater - Bilbo wyrusza na daleką wyprawę, która w konsekwencji zmieni całe jego doczesne życie. Pokonując liczne niebezpieczeństwa i stawiając czoła własnym słabościom,  podróżnik dorasta, dowiaduje się wiele o sobie samym, sprawdza granice własnych możliwości, poznaje smak klęski i wygranej, lecz nade wszystko dociera do kresu drogi na końcu której czeka wymarzona nagroda, ale okraszona nutą smutku i rozczarowania.

            Uczniowie z zaciakawieniem obserwowali przygody hobbita, który był dla nich na wyciągnięcie ręki, gdyż siedzieli przed samą sceną. Mamy nadzieję, że na lekcjach z "Hobbitem" będą wspominali spektakl z radością.

          • Nasze jesienne sukcesy sportowe

          • I. 30.10 odbyły się gminne zawody IMS w unihokeju🏒. Dziewczęta po bardzo zaciętych meczach zajeły I miejsce i uzyskały awans do finału powiatowego!🏆🏆Skład drużyny:Patrycja Pałasz, Natalia Nazarko, Wiktoria Kowalska, Nadia Banasiak, Zuzanna Banasiak, Agata Mostowska,Agata Skwierawska, Nadia Fusiek, Anna Podolska i Amelia Malinowska. 

            II. Duży sukces dziewczyn z kl VII-VIII w Finale Wojewódzkim w  sztafetowych Biegach Przełajowych w Gdyni, które zajęły III miejsce 🏆 na 19 zespołów awansujących do finału.🥉Skład drużyny: Patrycja Pałasz,Natalia Nazarko,Wiktoria Kowalska, Agata Mostowska, Nadia Fusiek, Agata Skwierawska, Lena Dułak, Anna Podolska

            III. 09. 11 powiatowe zawody IMS w unihokeju 🏒, które odbyły się w Tuchomiu. Dziewczęta zajęły II miejsce. 

            IV. 15.11. w szkole podstawowej nr 2 odbyły się zawody gminne w koszykówkę 3 x 3 dziewcząt i chłopców. Nasze reprezentację zajęły następujące miejsca: chłopcy IV miejsce,  dziewczęta I miejsce i awans na szczebel powiatowy.

            V.  20.11.23 w Studzienicach odbyły się zawody powiatowe w ramach IM dziewcząt. Nasze uczennice spisały się bardzo dobrze, zajmując II miejsce w powiecie. Wygrały ze szkołą w Borzytuchomiu 7:3 i 12:2 z Dretyniem, natomiast przegrały z gospodyniami ze Studzienic.

            Gratulacje dla wszystkich.

            Dariusz Kutełło. 

             

          • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY- JÓZEFIE WYBICKIM ORAZ HISTORII HYMNU

          • Z okazji 35-lecia nadania naszej szkole imienia zorganizowano konkurs wiedzowy dla klas IV-VIII. Tematem konkursu była postać naszego patrona – Józefa Wybickiego oraz pieśń „Mazurek Dąbrowskiego”, która w 1927 roku stała się hymnem narodowym.

               W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie w dwóch kategoriach: klasy 4-6 oraz 7-8. W pierwszej kategorii uczniowie mieli do napisania test składający się z 30 pytań, a w drugiej – 35.

            A oto wyniki konkursu:

             W kategorii  klas IV – VI

            I miejsce: Anna Nowicka – kl 6

            II miejsce: Karolina Kluk – kl 4

            III miejsce: Maciej Kakol – kl 5

            wyróżnienie: Kacper Włodarczyk  - kl 5

             

            W kategorii  klas VII – VIII

            I miejsce: Nadia Banasiak – kl 7

            II miejsce: Oliwia Baranowska – kl 7

            III miejsce: Agata Skwierawska – kl 7

             

            Uczniowie otrzymali w nagrodę kubki specjalnie zaprojektowane na tę uroczystość.

            Nagrodę specjalną otrzymała klasa czwarta, która uzyskała  najlepszy wynik z testu konkursowego -   średnia klasy to 61,4%. W nagrodę każdy uczeń otrzymał dwa bonusy – jeden na nieprzygotowanie z matematyki a drugi z historii.

             

             

             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W tym roku 17 listopada przypadł Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. 
            Jak co roku zorganizowano na przerwach dla chętnych egzamin z tabliczki mnożenia. Za poprawne wykonanie zadań uczeń otrzymywał certyfikat. Dla wszystkich był też słodki poczęstunek.

          • Mickiewiczowskie Zaduszki

          • 14 listopada klasa VII wraz z nauczycielką języka polskiego Sylwią Szkuć zaprosiła rodziców, klasy VI i VIII oraz grono pedagogiczne na Mickiewiczowskie Zaduszki. Uczniowie wystawili na scenie niedawno omówioną lekturę „Dziady” cz.II Adama Mickiewicza. Zachwycili zwłaszcza grą aktorską połączoną z efektami specjalnymi świetlno-dźwiękowymi. Wszystkim obecnym udzielił się nastrój grozy i tajemniczości towarzyszący pojawianiu się kolejnych duchów.

          • "Noc kaszubska"

          • W piątek 10. listopada uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział wyczekiwanej przez nich "Nocy kaszubskiej". Kaszubi uwielbiają te zajęcia, gdyż odbywają się wówczas zajęcia warsztatowe, gry i zabawy połączone z nocowaniem w szkole. Tym razem było szczególnie emocjonująco i wyjątkowo, gdyż gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łubianie wraz z nauczycielką j. kaszubskiego Anną Cupą. Uczniowie wzięli udział w warsztatach garncarskich prowadzonych przez Pana Ryszarda Arkuszyńskiego. Dowiedzieli się o tym, jak wydobywa się i oczyszcza glinę do wyrobów garncarskich. Każdy także zasiadł do koła garncarskiego i mógł spróbować swoich sił w tej trudnej sztuce. Pan Ryszard służył pomocą i dzięki temu powstały piękne misy, doniczki, wazony i skarbonki, które uczniowie po wyschnięciu mogli zabrać do domu. 

            Podczas kolacji mieli okazję porozmawiać i zapoznać się z gośćmi. Następnie wspólnie przystąpili do kolejnych zajęć warsztatowych - malowania wzorów kaszubskich na koszulkach. Uczniowie mogli skorzystać z dostępnych szablonów lub wykonać własny wzór zachowując jednak stylistykę i kolorystykę kaszubską. 

            Następnym emocjonującym wydarzeniem nocy kaszubskiej były wspólne zabawy oraz tańce na sali gimnastycznej. Pani Anna Cupa poprowadziła zajęcia zumby kaszubskiej. Wspólnie wykonywano układy taneczne przy popularnych piosenkach w wersji kaszubskiej i nie tylko. Zabawa była wspaniała i sprzyjała integracji uczniów z obu szkół. 

            Zabawy trwały do późnych godzin nocnych. Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy uporządkowali sale lekcyjne, w których nocowali i wrócili do domu. 

             

            Ta "Noc kaszubska" była dla wychowanków wspaniałym przeżyciem, zaowocowała nawiązaniem nowych znajomości i wyzwoliła mnóstwo pozytywnych emocji. Uczniowie nie mogą doczekać się kolejnych zajęć, które odbędą się niebawem - bo już wiosną. 

             

          • Wycieczka do Gdańska

          • 8 listopada klasy 5-8 wybrały się na wycieczkę do Gdańska, która była dofinansowana  z rządowego programu "Poznaj Polskę". Uczniowie zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, w którym poznali historię przemian społeczno-politycznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce, a wszystko to zostało opowiedziane w bardzo przystępny i ciekawy sposób przez panią przewodnik. Największą frajdę sprawiło uczniom wypróbowanie suwnicy dźwigowej, wózka akumulatorowego i ciężarówki milicyjnej.

            Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie najpierw zjedli obiad w restauracji Vidokova, a po posiłku wzięli udział w warsztatach "Kryptologia w służbie Rzeczpospolitej". Po zapoznaniu się z działaniem niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz innymi sposobami kodowania wiadomości, musieli zmierzyć się z szachownicą Polibiusza,  w której szyfr został dodatkowo skomplikowany przez wprowadzenie słowa-klucza. Podobnie jak w ECS-ie tak i w Mueum największe wrażenie wywarły wielkogabarytowe eksponaty jak torpeda do U-Boota i czołgi: amerykański Sherman i sowiecki T-34/85.

          • Matematyczna krzyżówka gigant

          • W ramach projektu realizowanego przez nauczycielkę matematyki „Matematyczne Inspiracje”

            uczniowie klas 4-8 podczas przerw mogli zmierzyć się z gigantyczną krzyżówką matematyczną. Krzyżówka przygotowana przez panią Grażynę zawierała 180 haseł  matematycznych. Rozwiązanie krzyżówki zajęło uczniom około 4 dni. Każdy mógł wpisywać odgadnięte przez siebie hasła, zarówno uczeń klasy czwartej jak i ósmej. Poziom trudności był zróżnicowany.

          • The Spookiest Costume

          • W październiku uczniowie klas III i IV wzięli udział  w konkursie językowo-plastycznym na najciekawszy kostium z okazji Halloween. Pierwsze miejsce zajęła Jowita Durbas z klasy IV, drugie miejsce Liliana Dułak z klasy III, a trzecie Agata Rzeźnicka z klasy III. Nagrodzone prace można zobaczyć na wystawie w sali nr 7. 

             

            Ewelina Skierka

          • Działania szkolnego wolontariatu

          •   Tradycją przygotowań do zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych jest sprzątanie grobów. W tym roku  nasi  wolontariusze wraz z opiekunami, wybrali się na pobliski niemiecki cmentarz w Gostkowie. Odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy zaniedbane groby, zapaliliśmy znicze oraz udekorowaliśmy groby przygotowanymi wcześniej bukietami kwiatów - jako wyraz pamięci i szacunku dla zmarłych. Pobyt na cmentarzu zakończyło wspólne odmówienie modlitwy w intencji wszystkich zmarłych.

             Nasi wolontariusze włączyli się do akcji zbiórki na budowę stacjonarnego Hospicjum w Pogorzelicach koło Lęborka. 29. 10. 2023r. kwestowali po każdej Mszy Świętej w Gostkowie i Nożynie, rozdając ulotki i naklejki. Zebrane pieniądze zostały przekazane Paniom koordynatorkom. W Gostkowie zebranon 562, 81 zł.

                Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za wyrażenie zgody na zbiórkę.