• Wizyta sławnego absolwenta

          •  W dniu 08.12.2023 w progi naszej szkoły zawitał długo niewidziany w Gostkowie absolwent naszej szkoły Pan Czesław Lang. Ponieważ Pan Czesław znany jest z dyscypliny sportu, jaką uprawiał zawodowo przez ponad 20 lat, to odwiedzili nas również trener - Pan Tomasz Natkaniec i zawodnicy sekcji kolarskiej Baszty Bytów. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z Panem Langiem, który wspominał swoje młode lata szkolne. Opowiedział słuchaczom o swojej pasji, a nawet można powiedzieć miłości - kolarstwie. Wspominał początki kariery, wymienił największe sukcesy. Został zapytany również o klucz do sukcesu, gdyż jest on również organizatorem wielkich imprez sportowych i odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą oraz propagatorem zdrowego trybu życia. Gość z wielką uwagą wysłuchał wszystkich pytań i cierpliwie na nie odpowiadał. Później przyszedł czas na rozmowę z młodszym pokoleniem braci kolarskiej. Trener Natkaniec opowiedział o długoletniej tradycji sekcji, wielu sukcesach kolarzy,  o możliwości wstąpienia do klubu. Wspólnie z kolarzami zaprezentowali rowery - od wiekowej "kolarzówki" począwszy, na najnowszych jednośladach z włókna węglowego skończywszy. Zainteresowani uczniowie pytali o częstotliwość treningów oraz ich przebieg, mieli również możliwość przejrzenia kronik klubu oraz "przymiarki" rowerów. 

            Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach „Tygodnia Profilaktyki”, którego inicjatorką była Pani Katarzyna Sikorska, w działaniach wspierał ją Pan Dariusz Kutełło oraz Panie Aneta Typa i Agnieszka Bukowska.

            To było bardzo udane spotkanie, które uświadomiło uczniom, że pochodząc z małej miejscowości można odnieść sukces, ale jak powiedział Pan Czesław: "wszystko zaczyna się od marzeń". Trener i zawodnicy podpowiedzieli zaś, jak marzenia można przekuć w czyn. Gościom bardzo dziękujemy za przybycie i próbę zarażenia nas swoją pasją.

             

          • Projekt edukacyjny JESIEŃ JEST PIĘKNA

          • W październiku Pani Mirosława Miloch wraz z grupą przedszkolną "Motylki" wzięli udział w projekcie edukacyjnym, który miał na celu:

            – budzenie zaciekawienia otaczającą przyrodą;

            – rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi jesienią;

            – tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy ekspresji;

            – rozwijanie kreatywności i wyobraźni;

            – przybliżenie dzieciom świata przyrody poprzez obserwację i badanie środowiska. 
            – obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie tych zmian z aktualną 
            porą roku
            – stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych 
            przez nauczyciela;

            - doskonalenie pamięci, spostrzegawczości;                               

            - kształcenie logicznego myślenia .

             W ramach projektu dzieci wzieły udział w nastepujących działaniach:

            1. Wycieczka, podczas ,której dzieci obserwowały oznaki jesieni, rozpoznawały napotkane drzewa  i  je  nazywały. Zbierały w bukiety jesienne, kolorowe liście oraz inne dary jesieni, z którymi wróciły do przedszkola .

            2. Czwórka chętnych przedszkolaków  wzięła  udział w konkursie plastycznym   zorganizowanym przez  czasopismo ABECADŁO  na temat „ Ulubione zajęcia Pani Jesieni „.  Do swoich prac plastycznych wykorzystali zebrane kolorowe liście.

            3. Wszystkie dzieci nauczyły się wiersza „Owoce" M. Konopnickiej , chętnie  je  w małych grupkach recytowały .

            4. Dużo wiadomości o owocach i warzywach dzieci dowiedziały się z filmu edukacyjnego  „ Owoce „ , Warzywa”. Dzieci chętnie próbowały  smaki różnych owoców . Odważni  rozpoznawali smaki z zawiązanymi oczkami .

            5. Przedszkolaki  wzięły udział  w konkursie  na temat „ Jabłko kontra słodycz” oraz wykonały wspólną pracę z owoców, którą następnie zjadły.

            6. Ciekawym tematem dla dzieci była dynia , wszyscy chcieli  ją narysować . Wykonaliśmy ją także z tekturowej  wypychanki.

            7. Dzieci  chętnie   lepiły  warzywa z masy solnej a po wyschnięciu malowały.

            8. Następne zadanie wymagało sprawnych rączek - przedszkolaki  przenosiły łyżeczką z pojemnika do pojemnika zebrane dary jesieni.

            9. Posumowaniem całomiesięcznej pracy  jest praca zbiorowa, w której dzieci wykorzystały  zebrane dary jesieni.

             

          • VI GMINNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

          • 07. grudnia odbył się w naszej szkole VI GMINNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla klas trzecich. 

            Do rywalizacji przystąpili uczniowie z czterech szkół: SP nr 1 w Bytowie, SP Niezabyszewo z filią w Rekowie, SP Pomysk Wielki i oczywiście SP Gostkowo. Każdą ze szkół reprezentowało troje uczniów. Uczestnicy najpierw wylosowali kolejność, w jakiej przystępowali do czytania, a następnie numer tekstu do przeczytania. W tym roku uczniowie czytali teksty z zimowych numerów miesięcznika “Świerszczyk” opowiadające o przygodach Bajetana - stałego bohatera każdego numeru. Uczestnicy byli oceniani pod względem płynności i poprawności czytania, dykcji, intonacji i ekspresji czytania, radzenia sobie ze stresem oraz wrażenia ogólnego. Wszyscy starali się zaprezentować jak najlepiej i z ogromną starannością czytali wylosowane teksty. Rzeczywistość konkursowa oraz towarzyszący rywalizacji stres zadecydowały o tym, jak uczniowie poradzili sobie z czytanym tekstem. 

             

            Po podsumowaniu punktacji udało się wyłonić zwycięzców:

            Miejsce I - Marcel Gawin z SP w Niezabyszewie

            Miejsce II - Majka Borzyszkowska z SP w Gostkowie

            Miejsce III - Natalia Grochowina z SP nr 1 w Bytowie

            Wyróżnienie przyznano:

            - Julii Chamier Gliszczyńskiej z SP w Niezabyszewie 

            - Zofii Kluk z SP w Gostkowie. 

            Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy, gdyż należy docenić ich zaangażowanie I pracę włożoną w przygotowanie do konkursu. Na koniec wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć pokazy ciekawych doświadczeń fizycznych i chemicznych, które tego dnia odbywały się w naszej szkole. 

            Przyjazna atmosfera, nagrody i dodatkowe atrakcje sprawiły, że wszyscy uczestnicy wrócili do domów zadowoleni.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za przybycie oraz podjęcie rywalizacji. 
             

          • Nastrojowe "Mikołajki"

          • 06. grudnia tradycyjnie w naszej szkole świętowaliśmy “Mikołajki”. Uczniowie kl. 3 pod opieką liderki  kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom Pani Bożeny Diks przygotowali przedstawienie o Mikołaju i elfach, którzy postanowili pomóc niesfornym dzieciom w poprawie ich zachowania. Dziewczęta z klasy 6 należące do grupy prowadzonej przez p. Agnieszkę Bukowską przygotowały przedstawienie pacynkowe o tym, że dawanie prezentów może także sprawiać mnóstwo radości. 

            Po apelu na uczniów czekała wielka niespodzianka. Sołtys Gostkowa - Pan Jerzy Wyczk wraz z Mikołajem obdarowali słodkimi paczkami wszystkich uczniów naszej szkoły. Przedszkolaki w imieniu szkolnej społeczności zaśpiewały Mikołajowi piosenki i pięknie podziękowały za prezenty. 

            Dzisiejszy dzień wprowadził nas wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy sołtysowi Jerzemu Wyczkowi.

            Także w Mikołajki uczniowie klasy VI rozdawali kolegom i koleżankom z klas I-III przygotowane na zajęciach języka angielskiego tzw. CHRISTMAS CRACKERS, tradycyjne angielskie cukierki - niespodzianki, które są w Wielkiej Brytanii nieodłącznym elementem przyjęć i obiadów bożonarodzeniowych. W każdym znaleźć można było coś słodkiego, naklejkę, balona lub małą zabawkę świąteczną, a także napisane przez uczniów świąteczne żarty - sucharki, stanowiące przykład typowego, angielskiego humoru.

            Rada Rodzicw również tego dnia sprawiła dzieciom dużo radości przygotowanym KIERMASZEM PIERNICZKÓW. Paczka przepysznych słodkości kosztowała 10 zł. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na organizację corocznego festynu z okazji Dnia Rodziny. Ze sprzedaży pierniczków udało się zebrać kwotę 640 zł.  Dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie tych słodkich smakołyków. 

          • Powiatowy konkurs „Méster bëlnégò czëtaniô”

          • Dnia 04.12.2023r. w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbył się etap powiatowy X konkursu regionalnego promującego piękne czytanie tekstów w języku kaszubskim. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów:

            -Krzysztof Malek w kategorii klas III – IV

            -Michalina Bukowska w kategorii klas V -VI

            Pierwszy występ podopiecznych Pani Anety Typy okazał się sukcesem. Michalina otrzymała wyróżnienie, natomiast Krzysiu zdobył II miejsce w swojej kategorii i tym samym zakwalifikował się do etapu regionalnego, który odbędzie się 15 grudnia w Wejherowie.

            Gratulujemy!