29 V 2023 – UROCZYSTOŚĆ W GRUPIE BIEDRONKI
W tym roku obchodzimy jubileusz –20 lat działalności w ramach kampanii CPCD i to już nasz 20 Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Pierwszą imprezą w ramach Tygodnia była uroczystość w przedszkolu, w grupie Biedronki pod hasłem: „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Na początku zaproszeni goście - rodzice, pani dyrektor, liderki kampanii, pani bibliotekarka obejrzeli krótkie zajęcia prowadzone przez panią Magdę Hering. Na pewno każdy czterolatek zrozumiał po nich, że wszyscy przedszkolacy, cała grupa są jak przedszkolna rodzina. Każdy rodzic, otrzymał list od liderek kampanii i wychowawczyni grupy tłumaczący jak ważne jest czytanie dzieciom - najlepiej: „20 minut dziennie. Codziennie”, a także materiały promocyjne kampanii. Bohaterowie tego dnia otrzymali książeczkę „Marysia. To moje”.
1 VI 2023- DZIEŃ KASZUBSKI
Uroczysta inauguracja tygodnia odbyła się w Dniu Kaszubskim. To wtedy jak nakazuje tradycja kampanii odczytano wiersz J. Tuwima „ Lokomotywa” tym razem: po polsku i po kaszubsku. Honorowy gość tego dnia burmistrz Bytowa pan Ryszard Sylka odczytał uczniom fragmenty najnowszej opowieści o Byciu – „Bycio za oceanem”. Przygotowano też część artystyczną – był kaszubski taniec i piosenka, a także piosenka o Byciu, przedstawienie o kaszubskich królewnach i występ pacynkowy o tym, że nieładnie jest zazdrościć Byciowi popularności w szkole. Tego dnia również liderka kampanii pani Bożena Diks podsumowała z okazji jubileuszu krótko działania szkoły w ramach kampanii. Na końcu niespodzianka - tort wafelkowy - dla wszystkich uczestników. Oprócz tortu był oczywiście też chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, bo to tradycja naszej szkoły. Dzień Kaszubski liderki kampanii wprowadziły do OTCD już w roku 2005, najpierw organizowały go same, teraz od lat przygotowują go nauczycielki języka kaszubskiego w szkole (w tym roku Aneta Typa i Agnieszka Bukowska)
2 VI 2023 BAWIMY SIĘ W TEATR I… SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ
Tego dnia odbyła się kolejna ogólnoszkolna impreza. To tak zwany Dzień Teatralny. Grupa uczniów uczestnicząca w regularnych spotkaniach w ramach kampanii ( głównie klasa II) przygotowała przedstawienie pod tytułem: „Szara myszka i kolory”, a uczniowie z klasy IV i VI przedstawili dwie bajki Aleksandra Fredry (patron roku 2023). Tego dnia bohaterką była jeszcze… jedna książka – to opowiadanie Ewy Nowak „ Reginka szuka domu” z serii „ Pomóż im przetrwać”. Została odczytana przez liderkę kampanii. To nie tylko opowieść o trzmielach, to opowieść o życiu przyrody, które toczy się tuż obok nas i którego czasem nie zauważamy, czasem niechcąco niszczymy, a przecież możemy pomóc.. Dla uczniów przygotowano zadania związane z treścią opowiadania. Przy okazji tego tekstu pani Bożena wspomniała o przygotowanych domkach dla owadów, które już czekają na lokatorów i przygotowanej (jeszcze nieduża, ale rośnie) łące kwietnej dla nich.
5 VI 2023 KONKURS ŚWIERSZCZYK POLECA
Ostatnim punktem OTCD 2023 w naszej szkole był konkurs międzyszkolny dla uczniów klas I-III pod hasłem „Świerszczyk poleca”. Oprócz organizatorów wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pomysku i Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie (łącznie 37 uczniów) Uczniowie musieli wykazać się znajomością treści wybranych przez liderki kampanii książek. Uczniowie klasy I dwóch opowiadań Zofii Staneckiej „Basia i przyjaciele. Marcel” i „Basia i przyjaciele. Titi”; uczniowie klasy II książeczek Roksany Jędrzejewskiej Wróbel „ Florka. Z pamiętnika ryjówki” i ‘ Florka. Listy do Józefiny”, a uczniowie klasy III opowiadań Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka” i „ Pan Kuleczka. Spotkanie”. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z testami przygotowanymi dla nich. Oto tegoroczni laureaci.
W kategorii klas I:
I miejsce – Leon Chamier-Gliszczyński (SP Niezabyszewo)
II miejsce – Mikołaj Piasecki (SP Gostkowo)
III miejsce – Nikola Biłanicz (SP pomysk Wlk.)
Wyróżnienie otrzymała Izabela Hemmerling (Pomysk Wlk.)
W kategorii klas II:
I miejsce – Maja Jaruszewska (SP Gostkowo)
II miejsce – Liliana Dułak ( SP Gostkowo)
III miejsce – Zofia Kluk ( SP Gostkowo)
Wyróżnienie otrzymał Wiktor Szymański (SP Pomysk Wlk.)
W kategorii klas III:
I miejsce – Joanna Gliszczyńkska ( SP Niezabyszewo)
II miejsce – Lena Kulas (SP Niezabyszewo)
III miejsce – Nikodem Stroik (SP Pomysk Wlk)
Wyróżnienie otrzymali: Nikodem Fornal i Dominik Guba (oboje z SP Pomysk Wlk.).
CO JESZCZE W OTCD?
W tym roku OTCD odbywał się pod hasłem ; „ Książka jest jak ogród” dlatego w ciągu całego tygodnia odbywało się czytanie w plenerze, przy fontannie, na placu zabaw, pod lipami i przy domkach dla owadów, ale to już zaplanowały sobie indywidualnie poszczególne grupy przedszkolne i klasy.
Oprócz tego uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie, który im zaproponowała bibliotekarka pani Agnieszka Bukowska i przygotowali MEMT inspirowane hasłem tygodnia „Książka to ogród”.