Dnia 19.03.2024 r. w Dzień Jedności Kaszubów sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Gostkowie zamieniła się w baśniowy świat rycerza Bycia herbu Kasztan i jego przyjaciół. A to za sprawą III edycji konkursu „Poznaję moją małą ojczyznę z Byciem…”. Dwie ostatnie edycje to konkurs wiedzowy. W tym roku zmieniono formułę i konkurs nosił podtytuł „Lapbook książki o Byciu”. Głównymi organizatorkami były nauczycielki z SP Gostkowo: Pani Aneta Typa oraz Bożena Diks. Uczniowie w 3 kategoriach wiekowych zmierzyli się z wykonaniem Lapbooka, czyli tematycznej książeczki, w której umieszcza się najważniejsze informacje w bardzo ciekawej i kolorowej szacie graficznej.
Tego dnia na uroczystą galę wręczenia nagród okraszoną poczęstunkiem zostali zaproszeni finaliści wraz z opiekunami. Miejsca na podium zajęli kolejno:
Kategoria I – klasy III-IV
I m. – Hanna Adamczyk ze Szkoły Podstawowej w Borowym Młynie
II m. – Hanna Pokora ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie
Wyr. – Liliana Dułak ze Szkoły Podstawowej w Gostkowie
Kategoria II – klasy V – VI
I m. – Wiktoria Łącka ze Szkoły Podstawowej w Borowym Młynie
II m. – Tomasz Lipiński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie
III m. – Michalina Bukowska ze Szkoły Podstawowej w Gostkowie
Wyr. – Aleksandra Masternak ze Szkoły Podstawowej w Ugoszczy
Kategoria III – klasy VII – VIII
I m. – Zuzanna Rutz ze Szkoły Podstawowej w Borowym Młynie
II m. – Zuzanna Grabaszewska ze Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie
III m. – Agata Skwierawska ze Szkoły Podstawowej w Gostkowie
Wyr. – Maja Sandak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie
Uczniowie ze szkoły, która była gospodarzem całej imprezy, przygotowali 3 występy, które były artystycznymi przerywnikami podczas gali.
Pani Ewa Sobczyńska napisała krótki scenariusz, a uczennice klasy 8 przygotowały scenkę związaną z letnią rezydencją Bycia. Pani Agnieszka Bukowska wraz z uczennicami z klasy 7 przygotowały teatrzyk pacynkowy pt: „Ale wstyd tak zazdrościć” na podstawie scenariusza napisanego również przez Panią Ewę. Uczniowie zaprezentowali też kaszubską zumbę, taniec, który porwał do aktywności nawet Bycia.
Kiedy ciekawość finalistów została zaspokojona i wszystkie nagrody rozdane, kolejnym punktem programu była promocja dziewiątej już części przygód rycerza Bycia.
Uczniowie przygotowani przez Panią Alinę Werochowską przedstawili prezentację o cyklu książeczek z podkreśleniem ostatniej części.
Na zakończenie uroczystości odbyło się zaprezentowanie fragmentu książki przez osoby, które wzięły udział w nagraniu słuchowiska: Pan burmistrz Ireneusz Gospodarek użyczył głosu Krësztofowi, Pani Anna Gliszczyńska była wiewiórką Anią, Pani Katarzyna Kozłowska użyczyła głosu Byciowi, Pani Aneta Typa była Juratą, a w miejsce głosu narratora, czyli Zuzanny Gliszczyńskiej gościnnie wystąpiła Pani Alina Werochowska.
Kierujemy serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta za pomoc w organizacji imprezy i wsparcie finansowe.